Teracom och MW Group ingår avsiktsförklaring för att stärka nordiskt totalförsvar
Teracom har tecknat en avsiktsförklaring med MW Group AB om gemensamma investeringar inom totalförsvarsområdet. Bolagen kommer framåt att undersöka möjligheterna att investera i företag inom sektorn för att bidra till att öka svensk och nordisk försvarsförmåga.
.jpg)
- Vi sammanför Teracoms erfarenhet av säkra kommunikationslösningar med snabbrörligheten och uppfinningsrikedomen hos de små och medelstora bolag som representeras av MW Group. Tillsammans kan vi skapa många bra lösningar och bidra till ökad motståndskraft, säger vd Johan Peterson.
MW Group är en nordisk industrigrupp med missionen att bidra till ett starkare samhälle genom att aktivt äga och utveckla totalförsvarsviktiga företag. Vd Mikael Karlsson gläds åt partnerskapet och framhåller Teracoms kunnande och erfarenhet som viktiga bidrag när det kommer till att göra rätt investeringar för att stärka Sveriges avskräckningsförmåga.