Nyhet
Teracom får ny kostym
Nu lanseras Teracoms nya logga och grafiska profil. Det är en logisk följd av den utveckling som pågått under några år.

- Det är väldigt roligt att få lansera vår nya profil. I en helt ny omvärld blir våra beredskapsförmågor, vår innovationskraft och vår erfarenhet viktiga pusselbitar för att stärka det svenska totalförsvaret, och det vill vi ska synas utåt, säger vd Johan Petersson.
Det som är lite ovanligt i sammanhanget är att idén bakom loggan kom från en av Teracoms medarbetare genom en tävling. Den gick i oktober i fjol och uppmaningen till medarbetarna var att komma med förslag som inspiration till utformningen. En grupp medarbetare och ambassadörer valde ett antal finalister och en jury valde det vinnande bidraget, som sedan bearbetades av en grafisk formgivare för att passa ihop med resten av profilen.
Juryn var eniga om att Malin Backlunds motivation och idé var den som bäst speglade det Teracom är och ska vara.
- Plötsligt såg jag hur o och c kan hänga ihop i en loop, en symbol för ett kontrollerat, ständigt flöde, idéer som föder varandra och två slingor som stöttar varandra. Det passade så bra för att illustrerar de begrepp som genomsyrar hela verksamheten – robusthet, rådighet, resiliens och redundans, säger Malin Backlund, som till vardags är inköpare och har jobbat 25 år på Teracom.