Till Teracom startsida

Nyhet

Teracom i stor cybersäkerhetsövning

Teracom var en av de inbjudna organisationerna som deltog i Locked Shields 13-24 april. Det är världens största cybersäkerhetsövning, och arrangeras årligen av Natos Cyber Defence Centre of Excellence, CCDCOE. Försvarsmakten är ansvarig för att planera, organisera och genomföra det svenska deltagandet i övningen.

En fiktiv nation utsätts för omfattande cyberattacker och deltagarna övas att hantera dessa i en verklighetstrogen miljö under tidspress. I år deltog totalt 16 lag sammansatta av 42 nationer. Sverige deltog i ett lag tillsammans med Frankrike, Locked shields är främst en övning, men alla lag poängsätts för sina prestationer. Det svensk-franska laget kom på tredje plats, efter laget från Lettland och Singapore som etta och ett lag bestående av Tyskland, Österrike, Luxemburg och Schweiz på andra plats.

Övningen syftar till att testa deltagarnas tekniska, operationella och strategiska förmågor tillsammans med beslutsfattande under tuffa förhållanden. Lagen ska också hantera både legala och kommunikativa hänsyn och öva på att tänka snabbt, anpassa sig till oväntade och samarbeta effektivt. Storleken och komplexiteten gör det till en utmanande och samtidigt givande övning, och på Teracom är vi glada att få delta och bidra till lagets fina resultat.